Bojovali za fírera

Hlučínsko je pro nás Hanáky, tak trochu neznámá krajina tam někde na severu u Polska u Ostravy. Přitom je to kraj, který má velmi zajímavou, až bych řekl zamotanou minulost. Kraj patřil kdysi Rakousku-Uhersku, pak to obsadily Němci. Po Velké válce jsme si to zabrali my Českoslováci, tak aby nám to znovu sebrali po mnichovském parcelování znovu Němci a na základě „nezpochybnitelného“ vlastnictví připojily přímo k Třetí říši. Je to jedna z těch oblastí kde se obyvatelstvo nikdy nestěhovalo a přitom bylo během 100 let příslušníky pěti zemí.

Jelikož bylo hlučínsko v Československu velmi chudý kraj, kde spousta obyvatel chodila pracovat do Německa tzn. že Německo zde mělo i hodně sympatizantů. a na základě historické sounáležitosti. Bylo Hlučínsko připojeno přímo k Třetí říši. což mělo za následek nejen možnost využívat všech výdobytků říše, ale i vykonávat vojenskou povinnost. Snad z každé rodiny musel někdo absolvovat vojenskou službu ku slávě Třetí říše.

Jedním z nich byl i Alfons Pchálek.Alfons Pchalek

Narodil se ve Vřesině /Wreschin/ 26.7.1924 

Byl povolán do Wehrmachtu v roce 1942 a sloužil u Luftwaffe. Byl zajat v roce 1944. Eskortován lodí do zajateckého tábora  Hampton Roads, New York, USA.Na dnes už neexistující adrese blízko přístavu se nacházely zajatecké tábory pro Němce a Italy (88% Němců – zbytek Itálie). Byl jedním z 134 290 zajatců, kteří tímto přístavem prošli. Jedním směrem putoval válečný materiál a mužstvo na bojiště Druhé války a zpět se dováželi ti šťastnější co přežili toto hrůzné divadlo. Většina z nich byla odeslána do vnitrozemských zajateckých táborů na jihozápadě. Ale poměrně velké množství zůstávalo v Hampton Road a pracovalo v prádelna a pod. práce. První pracovní tábor POW v této zemi, který se nachází v přístavu nalodění, byl v Newport News.

mapka jedno z táborů Camp Patrick Henry

Tábory plně byly vybaveny vším co si mohl takový zajatec přát jako kostel, divadlo atd. Úplně něco jiného než se dostávalo spojeneckým zajatcům v Německu a to se nebavím o pochodech smrti na konci války.

fotografie USS West Point (nee, luxusní liner SS America) přijíždějící do přístavu v New Yorku v roce 1945, naloženého vojáky, kteří se vraceli z evropského diva

fotografie USS West Point ( SS America) přijíždějící do přístavu v New Yorku v roce 1945, naloženého vojáky, kteří se vraceli z evropského divadla

 Voják Alphons Phálek se dostal domů až v roce 1947, doma ho už nikdo nečekal. Měli ho za nezvěstného, jako jednu z mnoha obětí války. Divil se tomu protože napsal domů dva dopisy, že je zdráv v americkém zajetí, ale dopisy nedošly domů… včas.

Příběh má ale nečekané pokračování. Když si jeho potomek po roce 1989 zařizoval německé občanství /na které měl právo jako potomek po mužské linii občana říše/ našli tyto dva dopisy Němci někde v archívu. Dopisy dorazily 20 let po smrti Alphonse domů. 

dopis otci

dopis otci

Panu  Josefu Pchalkovi
Wreschin čp. 9 (Vřesina) Über Ratibor (nad Ratiboří), OS (Oberschlesien – Horní Slezsko) Německo
USA, 6. 10. 1944Milý otče!
Než začnu psát pozdravím Tě německým pozdravem. Po delší době chci napsat pár řádků. Jsem zdravý a v pořádku a doufám, že ty také, což Ti ze srdce přeji. Mně se daří dobře, mám dostatek jídla a také práce, vše je nudné a osamělé, člověk by měl být volný, volný jako vlaštovka. Už jsi o mě určitě obdržel zprávy, alespoň od Červeného kříže. Je zde také jeden muž z Ratiboře. Ale jak se daří Tobě, milý otče? Chodíš ještě stále do původní práce? Jsou všichni mí sourozenci zdraví? Má Bürgel bratra nebo sestru? Napiš mi prosím co nejvíce. Pro dnešek musím můj dopis ukončit. S nadějí, že se těšíš dobrému zdraví a že Tě trochu rozveselí.
Se srdečnými pozdravy Tobě a mým sourozencům zůstávám
Tvůj syn Alfons, na shledanou.Svobodník Alfons Pchalek 31G-130.654 Comp 102
Adresa: Válečný zajatec, Hampton Roads, c/o G.P.D., Box 20, New York

dopis sestře

 

Slečna Hedwig Pchalek
Wreschin čp. 9 (Vřesina) Über Ratibor (nad Ratiboří), OS (Oberschlesien – Horní Slezsko) NěmeckoMilá sestro!
USA, 27. 12. 1944Na úvod psaní Ti zasílám co nejsrdečnější pozdravy se vzpomínkou na Tebe. Jsem zdravý a v pořádku, což přeji i Tobě z celého srdce a doufám, že tomu tak je. Milá sestro, tak už máme Vánoce, doufám, že si je příjemně prožila, stejně tak můj otec a sourozenci. Byl už doma můj bratr Josef? Asi jsi již ode mě obdržela poštu, od května jsem od vás neobdržel dopis. Pošli mi prosím v dalším dopisem Tvou fotečku, nemám žádnou. V Novém roce Ti přeji vše dobré, na šťastné shledání doma. Srdečné pozdravy otci a sourozencům. Pro dnešek můj dopis končím, příště se opět ozvu. Srdečné pozdravy a brzy na viděnou.Tvůj bratr AlfonsSvobodník Alfons Pchalek 31G-130.654 Komp 102
Adresa: Válečný zajatec, Hampton Roads, c/o G.P.D., Box 20, New York N.Y.

Druhým v této rodině byl děda z matčiny strany Josef KruppaJosef Kruppa

Narodil se 16.8.1921 v Hlučíně  do rodiny horníka. otce Aloise Kruppy a matky Marie roz. Oletzké.  

Byl povolán do Glogau (Hlohov)dne 26.04.1944. Hlohov (polsky Głogów [guoguf], německy Glogau) je okresní město na řece Odře dnes v Dolnoslezském vojvodství na jihozápadě Polska. Sloužil v praporu Pionierbataillon / jako průzkumník u ženistů / ve Francii. Tam se dostal 6. března 1945 do britského zajetí.

Oba tito pánové pracovali po válce v Ostravě. A moc o své válečné historii nevyprávěli. Nezachoval se žádný deník jen pár fotografií v rodinném archívu.

Informace byly čerpány z webů  http://hultschiner-soldaten.ruhrcode.de   a   http://www.nnhs65.com/NN-WWII-POW-CAMPS.html

 

Štítky , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Bojovali za fírera

 1. Robert říká:

  Čau
  Našel jsem tvé stránky. Máš v Hlučínsku trošku chaos.
  Koukni sem:
  http://www.hultschiner-soldaten.de/__cz/hintergrund.php
  Takhle to bylo.
  Robert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..