Cvičení protiletadlové obrany v Jugoslávii 30. léta

Miroslav Matzenauer, dělostřelecký pluk 152 , Olomouc - Tabulový vrch

Miroslav Matzenauer, dělostřelecký pluk 152 , Olomouc 

Občas se dostanu k materiálům o kterých jsem vůbec nevěděl že existují resp. ho zase tak moc nezajímají a proto je nehledal. Dostalo se mi do rukou soukromé fotoalbum pana Matzenauera z Olomouce. Zdědil to po svém otci Miroslavu  Matzenauerovi, nar.17.12.1910 v Olomouci album, kde jsou naši vojáci na nějakém „výletě“, cvičení v tehdejší „Jugoslávii“.

 

Po zaslání dotazu na Vojenský historický ústav Praha, přišla zajímavá odpověď :

 Po prozkoumání náhledu z fotoalba, které obsahují snímky z pobytu příslušníků čs. armády v Jugoslávii. Uvádíte, že snímky mají vztah k Olomouci. Na základě této skutečnosti lze konstatovat, že jde s největší pravděpodobností o příslušníky dělostřeleckého pluku proti letadlům 152, který byl v období mezi dvěma světovými válkami posádkou právě v Olomouci. Děla na snímcích lze identifikovat jako 8,35cm kanony proti letadlům vz. 22. Na fotografiích je zachycen též arm.gen. Jan Syrový, tehdy generální inspektor branné moci. Časově je možné vznik těchto fotografií situovat do doby kolem poloviny 30. let. Pořízeny byly v lokalitě Kotor na jadranském pobřeží Jugoslávie, kde byla pro potřeby ostrých střeleb čs. protiletadlového dělostřelectva vyhrazena střelnice. Terče byly vlečeny letouny čs. vojenského letectva z tamního čs. detachementu, (terče jim tam tahaly čs. letouny Aero A-29 a Letov Š-328). Zmíněné exteritoriální zařízení fungovalo na základě mezispojenecké spolupráce Československa a Jugoslávie.

Přemýšlel jsem jestli má smysl dávat takové speciality na můj web, ale po krátkém uvažování jest-li to vůbec bude někoho zajímat jsem to publikoval.  Zde můžete stáhnout celé album pro vlastní potřebu.

dělostřelecký pluk 152 na cestě

příjezd pluku 152

příjezd pluku 152

cvičné střelby pluku

cvičné střelby pluku

Stát se může cokoliv, hodně zajímavějších věcí bylo vyhozeno či ztraceno. A každé připomenutí událostí které odnesl čas se dneska „cení“.

Internet je plný  První a Druhé války i legionáře tam najdete, ale první republika je tak trochu odsunuta do pozadí.  

 

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Cvičení protiletadlové obrany v Jugoslávii 30. léta

  1. Karla Senčakova říká:

    Můj deda byl u 152 delostrel.pluku.mam nejake fotky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..