Dolní Bouda znovu ožívá.

Dolní Bouda to byla dlouho jen zastávka autobusu směr Pohořany, Jívová. Stávalo se že nepozorný turista klepal na dveře a dožadoval se vstupu. Ale poslední akce se zde konala v r. 1992. Poté tato dominanta tato vstupní brána do bývalých Sudet už jen přežívala a chátrala.

Odnepaměti tudy vedla stará cesta z Olomouce přes Dolany směrem k Moravskému Berounu a dále do Slezska k Bruntálu a Opavě. Tuto cestu ještě dnes připomínají při silnici od Dolan a Vésky samoty Dolní a Horní Bouda, kdysi zájezdní a ubytovací hostince před vrcholem a na vrcholu velkého stoupání a jako stanice pro zápřahy formanských vozů při hlavní cestě do Slezska. Dolní Bouda tu stála pravděpodobně už v 14-15? století.

Po letech úpadku a s novým majitelem se toto stavení dočkalo úplné rekonstrukce. Z venku to nepoznáte a budete si myslet že je to postaveno nově z Ytongu, omyl střecha je úplně nová a stěny obloženy dřevem.

Majitel ponechal mnoho retro prvků z bývalé hospody a mnoho jich vbudoval do interiéru. Vrchní patro bylo kompletně přestavěno a bude nabízet luxusní ubytování také v neoretro stylu.

Jak je vidět na fotografiích je toho ještě hodně co dodělat a dostavět. Majitel má velké plány a můžeme mu jen držet palce.

Otevření je naplánováno pro veřejnost na 8. května tohoto roku.

Když jsem sháněl na internetu nějaké informace fotografie k tomuto místu, skoro nic jsem nenašel. Budeme rádi když se ozvou majitelé fotografií pohlednic či vzpomínek na toto místo.

 

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

5 reakcí na Dolní Bouda znovu ožívá.

  1. Jana Orletová říká:

    Dobrý den, jsem bývalá spolumajitelka Dolní Boudy. Pokud chcete nějaké informace, zavolejte mi na 737843667. S pozdravem Orletová

  2. vychodil říká:

    dobry den už mate otevřeno?

  3. Marek Bebar říká:

    Dobrý den. Je dnes velmi populární posouvat cokoli do středověku kvůli tradici ,ale u boudy to bude asi trošku jinak.Z hlediska požadavků cestování člověka ve středověku má tu nejméně vhodnou polohu.Pak je tu nesporný fakt stavby dvou hradů. Nad bélkovickým údolím Karlsberk(Tebenec) a nad údolím Bystřice Habisburg(Hluboký).Oba byly postaveny po roce 1340, oba nad zemskými stezkami na sever. Pod oběma vedoucí cesty jsou mnohem schůdnější a dle nálezů i kronik k cestám do SLezska odedávna používané.Boudu mám osobně rád, jako malý kluk jsem tam chodil s dědou na červenou sodovku za korunu dvacet,ale nevím jestli trocha nepodložené historie je opravdu tolik nutná pro reklamu či komerci obecně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..