Niederkaina – upálení 195 příslušníků Volkssturmu.

 

Malá obec Niederkaina se nachází necelé dva kilometry severovýchodně od Budyšína. Po krátkém dobytí pevnosti Budyšín sovětskou armádou je vzato do zajetí několik stovek příslušníků praporu Volkssturmu (domobrana) 27/33, kteří předtím bránili věznici v Budyšíně. Zajatí byli shromážděni na statku majora Leobensteina v nedaleké obci Niederkaina.

 

V téže době probíhal protiútok 4. tankové armády na lužické frontě, ohrožený byl i samotný Budyšín, který je již téměř celý v sovětských rukách. Sovětská armáda však přechází do obrany. 22. dubna 1945 jsou příslušníci Volkssturmu nahnáni do jedné stodoly na okraji obce a ta je zapálena. Kdo se snaží dostat ven, tak ten je zastřelen připravenými kulomety.

Ve stodole a v okolí nachází smrt 195 zajatců. Paradoxem je, že sovětští vojáci zacházeli předtím s těmito zajatci poměrně slušně. Budyšín padl opět do německých rukou 26. dubna 1945. Pozn.: Některé zdroje uvádí, že obětí bylo více, ale počet obětí se nakonec ustálil na čísle 195. Pomník po umístění vyvolal řadu otázek, ale i nevoli u několika organizací. Na místě byla původně deska žulová, ale v říjnu 2018 jí neznámí pachatelé zničili. Obnovena byla opět v roce 2019.

zdroj: Duben a květen 1945 mezi Budyšínem a Prahou

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..