autor: Jaroslav Beneš

Luž je nejvyšší hora Lužických hor a nabízí krásné výhledy do Čech i Saska. Na jejím vrcholu stála od roku 1823 horská bouda. Tedy v roce 1823 bylo vybudováno jen jednoduché stavení, které během let mohutnělo až do podoby velkého horského hotelu s vyhlídkovou věží či kuželníkem.

Celý komplex budov bohužel vyhořel 8. ledna 1946 (uvádí se nepřesně i jiná data) a důvod nebyl nikdy objasněn. A jak to tak bývá, mezi lidmi na obou stranách hranice se o tom dodnes říkají různé zkazky.

Vzhledem k železné oponě a dalšímu poválečnému vývoji nebyla restaurace již nikdy obnovena a dnes se po ní na vrcholu nachází jen sklepy. A i když v roce 1961 existoval projekt na výstavbu nové restaurace na vrcholu hory, z německé strany, realizován nebyl. Pozitivní ale je, že na vrcholu byla letos otevřena nová moderní rozhledna. A i když točený Weizen si tam již nedáte, tak přesto rozhodně stojí za návštěvu.

Chata na Luži

Přiložené snímky jsem před mnoha a mnoha lety stáhl odněkud z netu a když jsem nedávno hledal odkud, už jsem je na netu nedohledal. Fotografie byly pořízena na Luži ve válečných letech 1942 nebo 1943. Více k nim nevím. Zajímavý je i ten osel. Na Luži chovali dva a sloužili k zásobování restaurace. Konkrétně je doloženo, i fotograficky, že osli nahoru tahali cisterny s pitnou vodou ze studánky, která se nachází na svahu hory u cesty na našem území.

Pro celkovou představu, jak restaurace s vyhlídkou na Luži v dobách její slávy vypadala, přikládám nakonec dobovou pohlednici. V čele je objekt restaurace s hotelem a vyhlídkovou věží, vlevo kuželník, vpravo v té kapličce se prý prodávaly suvenýry. Uprostřed „placu“ stojí hraniční kámen. Přímo restaurací totiž procházela státní hranice. A o tom by se dalo psát dál a dál. Ale to třeba někdy příště