Richard Sable – zemřel hrdina z druhé světové války

Richard Sable in the Army Air ForceS těžkým srdcem sdílíme smrt našeho dobrého přítele seržanta Richarda Sabla, veterána druhé světové války, který strávil 11 měsíců jako válečný vězeň v nacistickém Německu. Bylo mu 95.

Sable sloužil v 452 bombové skupině, 8 letectvo, jako střelec věže na palubě letounu B-17 Flying Fortress. Na své 8. misi 12 května 1944 bylo jeho letadlo „Princess Pat“ zasaženo německými stíhačkami a flakem při bombardování nad Československem. “ Museli jsme opustit letadlo, protože hořelo, “ připomněl. “ Nikdy v životě jsem neskákal padákem, ale tentokrát ano.“

  B-17 a  Richard Sable se svojí posádkou. Seržant Sable je třetí zleva v zadní řadě.

Poté, co vyskočil nad nepřátelským územím, Sable  byl  zajat Němci a přijat jako válečný zajatec. Strávil 11 měsíců jako „host Třetí říše“, uvězněn s kolegy letci na Stalag Luft IV. Zatímco nebyl během zajetí zneužíván ani mučen, podmínky nebyly zdaleka ideální. Pevné jídlo bylo vzácné a zima byla mizerně studená. Po téměř roce v zajetí byli Sable a jeho kolegové zajatci osvobozeni britskou armádou v dubnu 1945.

B-17G-20-DL ,  Výrobce: Douglas,  Přezdívka: „Princess Pat“

Princezen Pat létalo za války více, dokonce byl takhle pojmenován jeden B-24 Liberator. Tato měla značení 42-37947.

Dodána v Denveru 23/10/43; Walla Walla 9/11/43; Přiřazeno 729. BS / 452. BG (Q) RAF Deopham Green 4/1/44; Chybí v akci Brux 12/5/44 s Brucem Davisem, spolu-pilot: Truman Manning, navigátor: Dave Foust, Bombardier: John Sundborg, letecký technik / střelec z hlavní věže: Arthur Mills, rádio Operátor: Dick Jeffries, střelec z revolverové koule: Dick (Richard) Sable, Pásový střelec: Dewey Brawley, Pásový střelec: Bill Woodruff, Ocasní střelec: Don Conniff (10 válečných zajatců); nepřátelské letadlo, havarovalo v Dachsbergu, pět mil severně od Aschaffenburgu, Ger. Zpráva o chybějící letecké posádce 4816. PRINCESS PAT.

 

452. bombardovací skupina létala od ledna 1944 z Deopham Green, Norfolk, z letounu B-17. Letové posádky zasáhly strategické cíle v Německu, ale po D-Day také podporovaly pohyb pozemních sil v celé Evropě. Dne 6. června 1944 skupina bombardovala pobřežní obranu před přistáním výsadku. 452. skupina byla vyznamenána Distinguished Unit Citation za bombardování stíhací základny proudových letadel v Kaltenkirchenu v severním Německu 7. dubna 1945, pod silným tlakem nepřátelských stíhaček a protiletadlových složek.

 

 Sablovy vzpomínky na život v zajetí v nacistickém Německu během druhé světové války jsou opravdu neuvěřitelné a bylo mi ctí s ním rozhovor, aby si uchoval své vzpomínky pro budoucí generace. Kromě jeho videorozhovoru jsme hrdí na to, že můžeme zachovat jeho příběh v  Traveling Museum of WWII pomocí artefaktů, které věnoval, včetně medailí, náplastí a dopisů, které napsal ze své doby jako zajatce na Stalag Luft IV.

Odpočívejte v pokoji, seržante Sable. Nikdy nezapomeneme na vaši službu, oběť a přátelství. Nemá žádnou přeživší rodinu a zítra se zúčastníme jeho pohřbu, abychom mu vzdali úctu.

© WWII Veterans History Project

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..