Údolí Suché Kamenice

text +foto Vladimír Kraus

Údolí Suché Kamenice jez

jez na Suché Kamenici

Malebné údolí tohoto jména se táhne od Labe, kam Suchá Kamenice ústí asi 1 km před Hřenskem a asi po 4 km končí v obci Arnoltice. Zejména v jeho divoké dolní části najdeme vysoké skalní stěny a soutěska se tam zužuje na pár metrů.  Skoro úplně na konci nad silnicí jsou v řečišti mohutné balvany, tzv. obří hrnce, které vytvářejí malé vodopády. Tedy pokud je voda, což jak název napovídá, vždy nebývá.

Dnes je toto místo průchozí jen pro pěší, ale dříve tudy vedla důležitá cesta od řeky do obcí na náhorní plošině (Janov, Arnoltice, Bynovec…). O tom svědčí fakt, že byla již v 18. století vydlážděna, zbytky dlažby jsou mnohde ještě patrné.

Údolí Suché Kamenice kovárna

kovárna

Údolí také bylo v dolní části obydleno, stál zde mlýn, později hostinec (vyhořel r. 1882) a celnice (zanikla po r. 1945) a v provozu zde byly četné lomy na pískovec. Zbytky obou staveb, stejně jako pozůstatky kovárny není nijak obtížné najít, najdeme také stopy po zdrži na vodu a krásnou kamennou hrázku.

Údolí Suché Kamenice císařská lavice

Císařská lavice

Dolní část dolu lemují také četné historické nápisy, je zde „císařská lavice“ z r. 1908. Tyto se stavěly na počest 50 let vlády J. M. císaře Franz Josefa I, nejdeme takovou i nedaleko Janova. Jediný český nápis „Věrnou stráž vlasti máš“ je asi od osádky malého bunkru z r. 1938, který tu stojí v nejužším místě rokle.

Údolí Suché Kamenice řopík

řopík v nejužším místě údolí

Stoupáme–li vzhůru od řeky, tak po necelém kilometru zleva do rokle ústí boční roklina od Janova, kudy také vedla do této obce dnes již skoro neznatelná cesta. Pozorný chodec jistě rozpozná vlevo zbytky mostu (bohužel žádné historické foto tohoto není k dispozici), po kterém se přešla říčka, a pokračovalo se do Janova touto pěšinou.

Údolí Suché Kamenice na pamět vorařů

pamětní deska

Dále se již skály snižují a stoupání zmírňuje. Po odbočce červené turistické značky na Labskou Stráň obdivujeme vlevo Arnoltické stěny, až dorazíme na malebné skalní náměstíčko, kde cesta odbočuje vlevo vzhůru. Stával zde výletní hostinec Krümmerwandbaude, zanikl, jako mnohé další podobné, po r. 1945. Na skále najdeme nápis „Krümmerwand“.

Údolí Suché Kamenice u Krummerbaude

u Krummerbaude

Po necelém kilometru dorazíme okolo větrného mlýna (bez lopatek) do Arnoltic, dále lze pokračovat třeba po hřebeni Labem do Děčína.

Šťastnou cestu!

 

 

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..