Tento příběh je už fakt historie, ale stojí za to si ho připomenout.

Největším nebezpečím pro koaliční síly bojující v Afgánistánu jsou nástražné výbušné systémy. Proti těmto nástrahám jsou jednou z nejúčinnějších „zbraní“ speciálně vycvičení psi. Jedna z nežádanějších jednotek v Afgánistánu je česká, která se  z pyrotechnické hantýrce přezdívaná „bombočmuchalové“. Jedná se o mini jednotku (dva psovodi a dva psi),se kterou si během krátké doby vybudovala velké renomé hlavně mezi  Američany. K této jednotce nastoupil v roce 2011 i Petr Bošuk dnes bydlící v Domašově nad Bystřicí. Tehdy příslušník  Veterinární základny Grabštejn na Liberecku se svým psím svěřencem, německým ovčákem Ferem. 

chvíle odpočinku

Jeho jméno odkazuje na bývalého majitele. Když tohoto psa nabízel k odkupu armádě prohlásil, že pokud ho armáda nekoupí, tak že ho sežerou. Fero se asi i pod touto výhružkou činil a prošel všemi testy na výbornou.  Nový pán mu neřekne jinak než František.

František
Vlastnosti psa vhodného k přijetí do týmu pyrotechniků (Explosive Ordnance Disposal- EDO): Stáří do 3 let. výborný zdravotní stav zvládnutý základní výcvik nesmí mu vadit tma na i intenzivní světlo, umělé povrchy typu beton, armatury, linoleum a podobně a nejdůležitější vlastností je přirozený zájem o aport.

Po absolvování speciálního výcviku a dvouleté zkušeností z akcí v České republice  Nastoupili František s Petrem do služby v Afgánistánu. Jejich služba byla velmi náročná. Prováděli prohlídky při vstupech osob a vjezdech vozidel do chráněných objektů. Rovněž se podíleli na preventivních prohlídkách prostor. Specifikem jejich týmu u 5. kontingentu byly pravidelné výjezdy týmů, zabezpečujících  volnost pohybu koaliční jednotek.

Jak probíhá vlastní speciální výcvik? První měsíc si pes zvyká na svého nového pána. V tomto měsíci se prohlubuje jeho poslušnost a ovladatelnost. A následně začíná vlastní tříměsíční speciální výcvik. Při tomto tréningu jsou psovi vtisknuty základní pachy, které se učí pasivně označovat. Vyvrcholením kurzu je závěrečná zkouška, při které psi vyhledávají výbušniny v označených prostorech, nákladních automobilech a zavazadlech. Povolena je pouze chyba v každé kategorii. Po úspěšném absolvování obdrží pes certifikát, který však každý rok musí znovu obhajovat. vyhledávání výbušnin je nejtěžší psí disciplína.
na cestě

Rovněž spolupracovali přímo v terénu s vojenskou policií a Afgánskou národní armádou při zřizování dočasných kontrolních stanovišť.

s Afgánskou policií

Služby při zajištění průjezdnosti cest jsou pro psy velmi náročné. Běžně trvali až patnáct hodin. Psi byli po dlouhou dobu ve vozidle a pak ihned po sesednutí museli být schopni 100procentního výkonu při prohledávání terénu a museli být schopni okamžitě vyhledat výbušninu ukrytou pod povrchem.

Zabijácké podnebí Zdejší vražedné pouštní klima se negativně podepisuje nejen na lidech, ale ještě více na psech. Ty trápí nejen prašnost, ale zejména extrémní teploty. Už na jaře ve výškách přes  2000 m je na slunci vysoko přes 40 stupňů. Psovodi musí psovi dávat časté přestávky po 15 minutách na odpočinek. A i tak pes nevydrží pracovat více než několik hodin.
po výbuchu

Při nalezení podezřelého místa na vozovce. Zamíří většinou na místo robot, aby obhlédl a nafilmoval situaci. Pak tam naší vojáci pošlou psa. Člověk jde až jako poslední, poté co pes buď nic nenajde, anebo zjistí výbušninu. Je vycvičen v takovém případě nic nedělat, nesmí ani zaštěkat, aby případně neodpálil nálož jištěnou akustickým spínačem. Prostě si jen u nálože sedne a čeká. 

psovodi v afgánistánu
v akci

  Na jaře roku 2011 působili v afghánské provincii Lógar jako členové provinčního rekonstrukčního týmu. A v květnu se účastnili operace Thunder Spring v distriktu Mohammad Agha. Působili v jednom týmu s chrudimskými výsadkáři. V případě potřeby prohledávali se speciálně vycvičenými psy domy, jestli v nich nejsou ukryté výbušniny nebo potřeby na jejich výrobu.

Bez předchozího proškolení měli oba hlídkovat u zbraně ve věži amerického obrněného vozidla MRAP. Jeho kolega musel navíc podle pokynu zástupce velitele se samopalem krýt záda formaci výsadkářů prohledávající budovy a zároveň se starat o psa na vodítku, což by v případě kontaktu s nepřítelem bylo jen těžko proveditelné a ve výsledku nebezpečné pro něj i jeho kolegy.

MRAP

A tady všechna zdánlivá idylka končí. Co se nepodařilo kamarádům Usámu bin Ládina nebo jejich pekelným nástrahám. O to se postarala AČR resp. vedení v akci zapojených chrudimských výsadkářů, a  posléze vojenská policie se státní zástupkyní Janou  Býmovou. Oba byli obviněni z neuposlechnutí rozkazu.

Liberecký soud udělil Petru Bošukovi (vlevo) podmínku, Martin Nývlt byl zproštěn obžaloby.
u soudu (foto novinky.cz)

 Petra Bošuka soud nakonec uznal vinným a odsoudil k půl roční podmínce jeho kolegu osvobodil.  Ale to je již jiný příběh. Více zde

Zdroje Idnes.cz , novinky.cz , foto via Petr Bošuk