Dolní Bouda to byla dlouho jen zastávka autobusu směr Pohořany, Jívová. Stávalo se že nepozorný turista klepal na dveře a dožadoval se vstupu.

Ale poslední akce se zde konala v r. 1992. Poté tato dominanta tato vstupní brána do bývalých Sudet už jen přežívala a chátrala.

Odnepaměti tudy vedla stará cesta z Olomouce přes Dolany směrem k Moravskému Berounu a dále do Slezska k Bruntálu a Opavě. Tuto cestu ještě dnes připomínají při silnici od Dolan a Vésky samoty Dolní a Horní Bouda, kdysi zájezdní a ubytovací hostince před vrcholem a na vrcholu velkého stoupání a jako stanice pro zápřahy formanských vozů při hlavní cestě do Slezska. Dolní Bouda tu stála pravděpodobně už v 14-15? století.

Po letech úpadku a s novým majitelem se toto stavení dočkalo úplné rekonstrukce. Z venku to nepoznáte a budete si myslet že je to postaveno nově z Ytongu, omyl střecha je úplně nová a stěny obloženy dřevem.

Majitel ponechal mnoho retro prvků z bývalé hospody a mnoho jich vbudoval do interiéru. Vrchní patro bylo kompletně přestavěno a bude nabízet luxusní ubytování také v neoretro stylu.

Jak je vidět na fotografiích je toho ještě hodně co dodělat a dostavět. Majitel má velké plány a můžeme mu jen držet palce.

Otevření je naplánováno pro veřejnost na 8. května tohoto roku.

Když jsem sháněl na internetu nějaké informace fotografie k tomuto místu, skoro nic jsem nenašel. Budeme rádi když se ozvou majitelé fotografií pohlednic či vzpomínek na toto místo.