Dolní Bouda znovu ožívá.

Dolní Bouda to byla dlouho jen zastávka autobusu směr Pohořany, Jívová. Stávalo se že nepozorný turista klepal na dveře a dožadoval se vstupu. Ale poslední akce se zde konala v r. 1992. Poté tato dominanta tato vstupní brána do bývalých Sudet už jen přežívala a chátrala.

Odnepaměti tudy vedla stará cesta z Olomouce přes Dolany směrem k Moravskému Berounu a dále do Slezska k Bruntálu a Opavě. Tuto cestu ještě dnes připomínají při silnici od Dolan a Vésky samoty Dolní a Horní Bouda, kdysi zájezdní a ubytovací hostince před vrcholem a na vrcholu velkého stoupání a jako stanice pro zápřahy formanských vozů při hlavní cestě do Slezska. Dolní Bouda tu stála pravděpodobně už v 14-15? století.

Po letech úpadku a s novým majitelem se toto stavení dočkalo úplné rekonstrukce. Z venku to nepoznáte a budete si myslet že je to postaveno nově z Ytongu, omyl střecha je úplně nová a stěny obloženy dřevem.

Majitel ponechal mnoho retro prvků z bývalé hospody a mnoho jich vbudoval do interiéru. Vrchní patro bylo kompletně přestavěno a bude nabízet luxusní ubytování také v neoretro stylu.

Jak je vidět na fotografiích je toho ještě hodně co dodělat a dostavět. Majitel má velké plány a můžeme mu jen držet palce.

Otevření je naplánováno pro veřejnost na 8. května tohoto roku.

Když jsem sháněl na internetu nějaké informace fotografie k tomuto místu, skoro nic jsem nenašel. Budeme rádi když se ozvou majitelé fotografií pohlednic či vzpomínek na toto místo.

 

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

5 reakcí na Dolní Bouda znovu ožívá.

  1. Jana Orletová říká:

    Dobrý den, jsem bývalá spolumajitelka Dolní Boudy. Pokud chcete nějaké informace, zavolejte mi na 737843667. S pozdravem Orletová

  2. vychodil říká:

    dobry den už mate otevřeno?

  3. Marek Bebar říká:

    Dobrý den. Je dnes velmi populární posouvat cokoli do středověku kvůli tradici ,ale u boudy to bude asi trošku jinak.Z hlediska požadavků cestování člověka ve středověku má tu nejméně vhodnou polohu.Pak je tu nesporný fakt stavby dvou hradů. Nad bélkovickým údolím Karlsberk(Tebenec) a nad údolím Bystřice Habisburg(Hluboký).Oba byly postaveny po roce 1340, oba nad zemskými stezkami na sever. Pod oběma vedoucí cesty jsou mnohem schůdnější a dle nálezů i kronik k cestám do SLezska odedávna používané.Boudu mám osobně rád, jako malý kluk jsem tam chodil s dědou na červenou sodovku za korunu dvacet,ale nevím jestli trocha nepodložené historie je opravdu tolik nutná pro reklamu či komerci obecně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..