autor: Peter Rohel

Miroslav ROHEL se narodil 3. dubna 1914 v Paskově (u Ostravy) na Moravě v Československu jako jeden z 5 dětí, i když 2 zemřely krátce po narození. Jeho otec František zemřel, když byly Miroslavovi 4 roky, a jeho matka Johanna se znovu provdala za Julia Metze o 2 roky později, když mu bylo 6 let. Julius se nastěhoval do jejího domu na Náměstí #26, kde pomáhal s výchovou jejích 3 malých dětí. Františkovi sourozenci ho z nějakého důvodu nikdy nepřijalia později i děti měly jen blízko k Johannině rodině. Nevíme nic o otcově nevlastním otci ani jeho rodině Metzů. 

Ve škole byl jedním z jeho prvních učitelů jeho strýc Josef Havránek 

V roce 1933 nastoupil Miroslav na českou vojenskou školu do Sokola a stal se kapitánem mechanikem letectva. 

Pózující před vírníkem Cierva C.30, k nám se koupily 2 kusy z licenční výroby jako Avro 671. Tento byl armádní ve VZLÚ a druhý u leteckého oddělení koncernu Baťa. Foceno na letišti Zrůbek u Zbirohu.
Na přeškolení v Británii byl k výrobci vyslán příslušník VZLÚ Gustav Benesch.

Za 2. světové války byl členem odbojové skupiny „Obrana Národa“ a po dopadení a soudu strávil 4 roky ve vězení jako politický vězeň . Od roku 1941 – května 1943 v polské Wroclawi (v té době Breslau, Německo) a od května 1943 – 1. května 1945 v Straubingu v Německu. 

Straubing

Během pochodu pro přesun zajatců do Dachau americká letadla bombardovala Němce a on utekl. V letech 1946-1947 byl umístěn ve Šternberku na Moravské tankové základně. 

V roce 1947 si Miroslav všiml krásné ženy Adele „Heidi“ Klimesch (20), která se párkrát procházela po Šternberku a jednoho dne zaklepal na její dveře a zeptal se, zda by neměla zájem jít na rande. Adélin otec Johann se syny Arthurem a Rudolfem odešel do Montrealu Kanada v prosinci 1948, po Johannově problematickém setkání s místními komunisty Adéla a Miroslav se potkali a posléze se vzali 21. ledna 1950. Poté naše rodina bydlela v ulici Čs. Armády 20 u hotelu Šternberk. 

Její otec Johann " Hans " KLIMESCH( KLIMES in 1948 Montreal) narozen: 12. června 1888 v Písařově, Zemřel: 15. května 1972 v Montrealu, Kanada, ve věku 83 let ženatý s Marianne " Anne " 30. léta Heidi, 
Pozn .: Johann byl generálním ředitelem textilky Heeg & Friedmann ve Šternberku, druhého největšího průmyslového zaměstnavatele od roku 1912. Během nacistické invaze do Šternberka v říjnu 1938 měli nacisté zájem o převzetí automobilu Klimesch 1931 Essex Supersix (USA). Hans věděl, že se to může stát, a předtím část odstranil, čímž se auto stalo nepoužitelným. Řekl nacistům, protože auto bylo vyrobeno v USA, že nemohl součást objednat během války. Nacisté mu uvěřili, odešli – a Essex zůstal zaparkovaný v garážiaž do roku 1945. V květnu 1945, během ruského osvobození (invaze), se rodina skrývala poblíž garáže - když uslyšela jejich Essex běží. Zdá se, že Rusové našli odstraněný díl v garáži, auto opravili a odvezli. Později byl jejich ukradený Essex 2x viděn v ulicích Šternberka, poté byl pravděpodobně odeslán do Ruska. *viz více na Hans & family pod záložkou Příběhy : Anne's 2004 Eulogy a příbuzné rodiny , Heeg & Friedmann Textile registrovaná 1.1.1853 č.j. ( 22.9.1863 ) 

Oba naši rodiče pracovali na Moravě (aktuální Brano Moravia prev. Mora-Top ) spotřebič mfg. a když tam byli, bylo spolupracovníkům komunisty řečeno  „ nemluvte s nimi, jinak byste se mohli dostat do problémů “ . Naši rodiče věděli, o čem komunistický režim je, a neslevili ze svých hodnot ani nevstoupili do strany, a to ani za cenu nemalých nákladů pro naši rodinu. Náš táta přece nestrávil 4 roky v nacistických žalářích, jen aby se po válce přidal ke komunistům. Co se týče naší matky Adele a toho, co se stalo její rodině a příbuzným; viz Heeg & Friedmann Textilní příběh nebo několik dalších podrobností o FriedmannoviKlimeschovi nebo Stránky příběhů ( další přibudou ).

V srpnu 1969 (po invazi sovětského bloku 1968 ) utekl Miroslav (55) s manželkou Adélou a (7) dětmi ze Šternberka a komunistického systému v zemi. Při čekání na vízum ve Vídni jsme měli možnost vidět německou věznici Straubing, kde byl vězněm, ale dovnitř jsme nesměli, protože to bylo nyní běžné vězení. Strážný řekl našemu otci: „Buď rád, že jsi tady venku a ne uvnitř . “ Měli jsme možnost navštívit koncentrační tábor Dachau se záznamem zvěrstev, kterým nikdo z nás nemohl uvěřit. 

*viz Město Šternberk /Sternberg (1850-1969) Příběh Friedmann-Klimesch-Rohel nebo Petrova stránkaVíce podrobností

Miroslav se dobře adaptoval na svůj nový domov v Torontu . V roce 1990 odjel s Adele a svou v kanadě narozenou dcerou Monikou navštívit svou rodinu a domov v České republice. Miroslav miloval svou ženu Adélu a rodinu, stejně jako četbu, šachy, sport a pobyt v přírodě. Ještě na oslavě jeho 80. narozenin v parku u jezera Ontario doskakoval míče jako mladík, až jsem se o něho bál a zastavil hru – * za mlada on hrával často tuto hru ve Šternbeku.

Miroslav byl dobrý člověk a lidem, kteří ho znali, chybí.