Malá obec Niederkaina se nachází necelé dva kilometry severovýchodně od Budyšína. Po krátkém dobytí pevnosti Budyšín sovětskou armádou je vzato do zajetí několik stovek příslušníků praporu Volkssturmu (domobrana) 27/33,

kteří předtím bránili věznici v Budyšíně. Zajatí byli shromážděni na statku majora Leobensteina v nedaleké obci Niederkaina.

V téže době probíhal protiútok 4. tankové armády na lužické frontě, ohrožený byl i samotný Budyšín, který je již téměř celý v sovětských rukách. Sovětská armáda však přechází do obrany. 22. dubna 1945 jsou příslušníci Volkssturmu nahnáni do jedné stodoly na okraji obce a ta je zapálena. Kdo se snaží dostat ven, tak ten je zastřelen připravenými kulomety.

Ve stodole a v okolí nachází smrt 195 zajatců. Paradoxem je, že sovětští vojáci zacházeli předtím s těmito zajatci poměrně slušně. Budyšín padl opět do německých rukou 26. dubna 1945.

 Pozn.: Některé zdroje uvádí, že obětí bylo více, ale počet obětí se nakonec ustálil na čísle 195. Pomník po umístění vyvolal řadu otázek, ale i nevoli u několika organizací. Na místě byla původně deska žulová, ale v říjnu 2018 jí neznámí pachatelé zničili. Obnovena byla opět v roce 2019.

zdroj: Duben a květen 1945 mezi Budyšínem a Prahou