zdroj: Miroslav Pokorný

Některé příběhy jsou neuvěřitelné, na tento mě navedl Miroslav Pokorný a po několika letech jsem napsal pár mailů do Japonska a napjatě čekal na odpověď. Po několika dnech přišly dokonce dva.

U nás prakticky neznámý příběh první ženy, která v Japonsku složila státní letecké zkoušky. A proč je to tak zajímavé? Byla to rozená Pražačka, paní Mary (Marie) Anna Shoda-Dedouchová. Vychodila pražskou německou obchodní akademii, načež odešla do Japonska jako učitelka řečí a tlumočnice. Ještě než odjela do země vycházejícího slunce s tady stačila poprvé vdát (1925 v Praze) a jak jméno Masao Shoda naznačuje, za Japonce. Masao Shoda studoval na stejné škole v Praze.

Od mládí byla náruživou milovnici leteckého sportu a po svém usazení v Tokiu absolvovala letecký kurs na japonské vojenské letecké škole. Později prováděla s velkým zdarem seskoky padákem a je první ženou na světě, jenž při těchto seskocích fotografuje současně dvěma aparáty, z nichž jeden má upevněn na opasku a druhý na rameně.

(Foto P. P. S.,)

Z dalšího novinového tentokrát japonského se dozvídáme že: „Nejprve jsem se provdala za Japonce, ale později jsme se rozvedli.“ Tak jsem se vrátila do své země. „Ale nemohla jsem zapomenout na Japonsko“ a hned jsem se vrátila do Japonska. Teď učím angličtinu a němčinu, abych se uživila. Můj bratr je v mé rodné zemi rychlým jezdcem jako nejlepší jezdec na motorce. Často se při závodě zranil a létal. Tolik bych ho chtěla objímat“.

Její bratr se jmenoval Karl Dedouch (1911-1979) a pravděpodobně on byl tím rychlím jezdcem. Nenašel jsem ale o něm zatím žádné zprávy v tisku. Je pochovaný v Rakousku. Rodina Dedouch je spojena spíše s jižními čechama v Praze jsem našel jediný záznam nějaké Dedouchové, možné příbuzné.

Sama Marie, jak už bylo zmíněno, byla nejméně dvakrát vdaná podruhé se vdala také za Japonce proto to příjmení Akya. V jednom článku je zmínka ještě o panu Masadovi.( což mohla být zkomolenina Masao 🙂 A v dalším překladu je uváděno že se vrátila do Japonska protože tam zanechala dítě.

Život této Pražačky je plný překvapení vedle letkyně je uváděná jako tanečnice a herečka. A v místním tisku lze najít její stopy v několika kusech.

Deník Nippu Jiji, 1933.10.07
Kikuo Aimi a Marie Shoda oblečené jako tanečnice.

A když už si říkáte, že vás nemůže nic překvapit, tak najdete tohle – Velký Mac Artur mohl být pořádně od rtěnky-.

Kiss-for-Mack Lass je uvězněna v Tokyu. Mary Akiya, vídeňská blondýnka, která se pokusila políbit generála McArthura jako „vděk za osvobození Japonska“, ale neuspěla, skončila ve vězeňské cele Sugamo v Tokyo Rose. Její šestiměsíční trest ale neměl nic společného s tím, že by chtěla popravit spojeneckého velitele, ani s válkou. Byla usvědčena, vysvětlil Marc Logie, zástupce maršála, z používání americké pošty, což je privilegium odepřené cizincům ve vojenských zónách.

Mary přišla do Japonska jako Mary Dedouch, tanečnice a zpěvačka, před 13 lety. Pronikla do tisku, když nedávno vtrhla do McArthurovy kanceláře a chtěla ho políbit. Teď jen sedí ve své cele ve věznici Sugamo nebo hodinu denně přechází s Tokyo Rose po pevně oplocené ohradě ve vězeňském dvoře. Nikdy nemluví.

Tuto zprávu najdete v mnoha amerických novinách té doby.

Mary Akiya na seznamu vězňů této věznice.

Její osudy po válce jsou nejasné. Pravděpodobně emigrovala (nejpozději v roce 1962) do Spojených států, kde emigroval i její otec a žila až do roku 1985. Poslední známá adresa byla Jamaica, Queens, New York. Zemřela 10 června 1998.