*28. 9. 1915 – Pňovice, + 13. 10. 1942 – Watery Lane Scropton – Anglie

Václav Obšil z Pňovic, absolvent obchodní akademie nar. 28. 9. 1915 v Pňovicích, odešel v srpnu 1939 do Polska. Z Polska přes Rusko, Izrael, Francii přešel do Anglie k letectvu RAF.

Dne 13. 10. 1942 se stal obětí leteckého neštěstí. Účastnil se toho dne nočního cvičného letu nad letištěm Church Broughton, kde stroj Wellington KX-V, Z8854 z neznámých příčin havaroval, přičemž podporučík Václav Obšil společně s pěti členy posádky zahynul.

Dne 13. 10. 1942 byl pohřben na hřbitově ve St.Paul Scropton, Derbyshire, hrob č. 104 – Anglie. In memoriam byl 29. 5. 1991 rehabilitován a povýšen rozkazem ministra obrany ČSFR do hodnosti podplukovníka ve výslužbě.

“V průběhu nočního letu byl pro náhlé zhoršení počasí odvolán na základnu, která však byla již pokryta hustou mlhou. Všechny letouny byly proto divertovány na jiná letiště, kde byla situace příznivější, ale posádka letounu tuto zprávu nezachytila a pokoušela se v Church Broughtonu přistát i za těchto podmínek.

Svědci ze země později tvrdili, že letoun v mlze několikrát zakroužil v prostoru nad základnou a ve 23.05 došlo k explozi letounu, který havaroval u Watery Lane nedaleko malé obce Sropton přiléhající k letišti Church Broughton. S největší pravděpodobností došlo k poruše motoru, následnému pádu na minimální rychlosti a zřícení na zem. Letoun shořel a celá šestičlenná posádka zahynula”.

F / Lt František FANTA (pilot) RAFVR
Sgt Josef HRALA (pilot) RAFVR
P / O Karel MUCHA – RAFVR
P / O Václav Obšil – RAFVR
Sgt Emil TUFKEL (AG) RAFVR
Sgt Rudolf Jelínek (AG) RAFVR

Na půvabném venkovském hřbitůvku ve Scroptonu.Odpočívá celá posádka Wellingtonu Mk Ic Z8854, který se zřítil a shořel při návratu na základnu v říjnu 1942. Šest mužů – Dnes šest vyrovnaných náhrobních kamenů podél hřbitovní zdi.

Jeho letecká karta je bohužel nevyplněná

zdroj: pnovice

fotogalerie: zde a 100. výročí narození v rodných Pňovicích