text +foto Vladimír Kraus

Růžová_(okres_Děčín)_znak

Obec se středověkým založením leží na dohled od známých a hojně navštěvovaných soutěsek na Kamenici, může být i výchozí místo k jejich návštěvě.

Vydáme-li se severně od ní přes samotu Hájenky, sestoupíme rychle dnes bezejmenným dolem k Meznímu můstku mezi Tichou a Divokou soutěskou.

zdroj:http://www.ak-ansichtskarten.de/

Růžová byla před válkou spíše městysem s naprostou většinou německého obyvatelstva (z 1272 trvale bydlících bylo 1250 Němců), počet domů se udává 289 (sčítání obyvatel r. 1929)

Růžová

Obce se skládala z částí Růžová, Nová Víska (měla 46 domů, zanikla zcela po r. 1945), Hutberg čili Pastevní vrch (hostinec, zaniklý), Nový Svět (dnes 3 domy) a Růžovský vrch (hostinec, dnes neexistuje)

Růžová

Bylo zde dnes neuvěřitelných 9 obchodů, 10 hostinců, kováři, krejčí, truhláři, obuvníci, sedláři, uhlíři a mnoho dalších živností. Také zde působilo 12 spolků, od dobrovolných hasičů, přes ochotnické divadlo, kostelní zpěváky a další.

zdroj:http://www.ak-ansichtskarten.de/

Růžová byla také správním centrem více než 50 evangelických farností v severních Čechách.

Po odsunu Němců r. 1945 dochází k naprostému úpadku. Počet obyvatel poklesl o víc než tisícovku na 201, počet domů na 55 (1991). Růžová byla těžce postižena poválečnou vývojem a devastací a málem přišla i o všechny své velké památky.

Dnes je zde hlášeno něco přes 400 trvalých obyvatel.

Růžová kostel

Kostel sv. Petra a Pavla byl koncem 80. let žalostnou ruinou, určenou k demolici. Díky politickým změnám po r. 1989 byl naštěstí zachráněn a v letech 1996-2000 prošel obnovou.

evangelický kostel v Růžové

Evangelická kostel sloužil po r. 1945 jako byty a kino, r. 1990 byl opuštěn a je dnes zcela zchátralý a jeho osud je asi zpečetěn.

Katolický hřbitov nad obcí u Nového Světa, založený r. 1906, byl po r. 1945 prakticky zcela zničen, to samé evangelický hřbitov z r. 1862 na Kovářově vrchu.  Dnes parta dobrovolníků  se snaží o aspoň částečnou obnovu katolického hřbitova, sláva jim!).

hřbitov v Růžové
Sturmův kříž

Poblíže hřbitova lze nalézt Dietzeho smírčí kříž (neznámá událost datovaná 1737) a také kříž Sturmův, značící úmrtí místního sedláka při cestě na pole (datum na kříži 24. 3. 1858).