V horách nehorách, na kopci nekopci, na bezvýznamném místě, kde lišky dávají dobrou noc, kde kůrovec už zaťal svůj zoubek, stojí nenápadné stavení. Které sem tak nějak nepatří… v tomto kraji podobnou stavbu nenajdete.

Tento srub byl sem přenesen až z dalekých Alp a vás ani nenapadne, že to může mít něco společného s naší nejtemnější dobou. Ale historie vzniku tohoto stavení je pevně svázána právě s dobou okupace. Je to udajně chaloupka pro Heinricha Luitpolda Himmlera, říšského vůdce SS, známá také jhako „Himlerka“,

Když se nad tím zamyslíte, nenajdete na první pohled jediný důvod proč by tu měla stát chata pro vrchního esesáka. Neví se o žádných jeho vazbách na sudety resp. tento zapadlý kraj. Nebyl vášnivý nimrod – to už si tady představíte obtloustlého Göringa v myslivecké kamizolce, třeba na inspekci olomouckého nebo prostějovského letiště… ale Himmler? Klíčem k mystikovi Himmlerovi je panství a hrad Bouzov, který dostal darem od Adolfa Hitllera.

Řádu Německých rytířů byl tento majetek zabaven po obsazení tehdejšího Československa (o rok dříve v Rakousku, v Německu rád nepůsobil). Nacistům se nelíbila příslušnost řádu k církvi a tak rytíři přišli o majetek a nedostali ho zpět dodnes.

Na hradě Bouzov sídlila koncem války zásahová posádka SS, která má prsty ve vypálení obce Javoříčko. Chatu si udajně Himmler nechal postavit na jižním okraji svého panství a traduje se, že nově nabyté državy také navštívil. Po jistou dobu snad dokonce společně s K. H. Frankem, který byl říšským ministrem pro Protektorát Čechy a Morava. Chtěl mít údajně na Bouzově sídlo černého řádu SS.

Ale realita je trochu jiná, narozdíl od článku z kterého čerpám. Jak potvrdil bývalý kastelán p. Finsterle (jeho otec byl kastelánem za války, a on tam byl údržbářem), přítomnost Himmlera na hradě vytvořila komunistická propaganda. Ta také tvrdila, že Himmler jezdil na Bouzov lovit zvěř a podle toho se jmenuje chata „Himmlerka“. Jisté je jen to, že tam jezdili lovit nacističtí pohlaváři nižší kategorie. A tzv. partyzáni ji na konci války vykradli.

Podle místního "amatérského historika" Ženožičky.

Bohužel jak je u něj známo, má pravdy, dohady a mnohdy úplné výmysly. Píše, že chatu vykradl hoschštapler- odbojář Fiala, který přivedl mnoho lidí z okolí do kriminálu a některé i na popraviště. Všeobecně se ví, že hlavním zlodějem byl "velký odbojář", dokonce tzv. vězeň koncentračního tábora Mauthausen, Jančí. Pamatuji se jak se říkalo, že vybavení domu koberci je právě z této chaty. V padesátých letech často chodil v dlouhém koženém kabátě, který měl být také z této chaty. Ale to jsou jen řeči, které nelze doložit nějakými dokumenty, poněvadž po válce se takové věci vůbec nevyšetřovaly, jako poválečné znásilnění dívek z Veselíčka udatnými sovětskými vojáky,kteří si přijeli užít z Olomouce. 

Každopádně za jedním bývalým JZD stojí srubové stavení dovezené z Alp. „Tam ji rozebrali na jednotlivé díly a převezli vlakem na Moravu. Z nádraží se trámy dopravovaly na místo koňskými potahy. Zde ji pak dělníci opět podle čísel složili,“ popsal její cestu k Milkovu Miroslav Zdařil z lesní správy ve Šternberku. U chaty je ve skále vylámána i studna. „Kopáči však nenarazili na pramen, v současné době slouží jako cisterna na nebeskou vodu,“ vysvětlil Zdařil.

kadibudka

cesta k chaloupce

Lesy České republiky, kterým objekt patří jej totiž nedávno podstatně rekonstruovaly. Byl k tomu pádný důvod. Někdo totiž před lety ukradl plech ze střechy a po kontrole se zjistilo, že trámy krovu jsou ve velice špatném stavu. Lesáci zde tedy udělali nové podkroví a rozšířili i přízemí. Jen kadibudka má v současné době vyražené dveře. Dnes si chatu pronajímají od Lesů České republiky místní myslivci.

Zdroj:

https://prostejovsky.denik.cz/publicistika_prostejov/srub-v-milkove-slouzil-vudci-ss-himmlerovi20090611.html

p. J. Fischer