odznak f.s.

autor: Jaroslav Beneš

Služba finanční stráže byla i nebezpečná a některým se stala osudnou. Jedním z těch, kteří na službu u finanční stráže doplatili, byl strážmistr s případným jménem Ludvík Tejral.

Případ se stal 8. února 1923 na silnici z Přebuzi do dnes zaniklých Mlýnských Chalup. Strážmistr pohraniční finanční stráže z Rolavy Ludvík Tejral zde přistihl dva muže a jednu ženu s batohy na zádech. Strážmistr Tejral byl u sboru krátce, sloužil teprve od začátku roku 1920. Jakmile podloudníci finančního strážníka spatřili, dali se na útěk.

Strážmistrovi se ale podařilo jednoho z podloudníků zadržet, byl jím Albert Schmidt z Přebuzi. Stejně tak se podařilo zajistit batoh, který žena při útěku odhodila. Strážmistr Tejral vzal batoh a vedl zadrženého podloudníka Schmidta loukami kolem Přebuzi k celnímu úřadu do Rolavy. Nedaleko přebuzské myslivny, mezi domky, kde bydlela řada podloudníků a jiných živlů, byl strážmistr znenadání napaden. Několik mužů vyzbrojených sekyrami a holemi se na něj zezadu vrhlo a povalilo ho na zem. Strážmistr dostal několik ran do zad a do hlavy. Zadržený podloudník i pašované zboží samozřejmě zmizelo. Když se strážmistr Tejral probral, zjistil, že mu sebrali i pušku. Uviděl ale jakousi ženu, která i s jeho puškou pospíchala do vsi. Dostihl ji a pušku si vzal. Při snaze vyšetřit na místě incidentu co se stalo, kdo ho napadl a kde je pašované zboží, byl opět ohrožován klacky a sekyrami. Vzhledem k shluku velkého množství lidí, kteří neměli s incidentem nic společného, ale i dětí, nemohl strážmistr použít služební zbraň. Vzdálil se tedy pro četnickou posilu. Četníci pak zatkli 4 účastníky celého incidentu, kteří skončili u soudu v Nejdku. Bohužel přepadení mělo neblahý vliv na zdraví strážmistra Tejrala, neboť po prohlédnutí místním lékařem byl kromě ublížení na těle konstatován jeho silný nervový otřes. Strážmistr byl převezen do nemocnice v Karlových Varech a odsud pak 27. února 1923 do Ústavu pro choromyslné v Dobřanech. Jeho další osudy nejsou známy, do služby se však již nevrátil.

Na snímku je budova celního úřadu v Rolavě, kam bohužel strážmistr Tejral schmuglera Schmidta již nedovedl.