Věděli jste, že v Prostějově je pivovar? Asi jako většina olomoučáků bych si tipl, že ne. Většina obyvatel Olomouce tak trochu ohrnuje nos nad tímto městem a jeho obyvateli. Přitom, když tam přijedete po nějaké době, nestačíte se divit, jak je pěkné a úplně jiné co do architektury než Olomouc. Hold židovský duch je protknut s tímto místem daleko víc, než jinde na Moravě.

Pivovar, pokud neznáte Prostějov, nebo nemáte zdatného domorodého průvodce, najdete jen hodně těžko. A to, i když stojíte pár metrů od vlastního vchodu, přemýšlíte jestli vás někdo spíš nepřepadne, nebo nevyžene z cizího pozemku. Když půjdete od nádraží po levé straně Svatoplukovy ulice do centra, a za přechodem se světly odbočíte doleva, narazíte na divně zelenomodrou budovu s nápisy bowling, squash a pizza. Zahněte hned na začátku budovy do průjezdu. Po pár metrech dojdete na nádvoří, kde asi dlaždičům došla zámková dlažba. A vaše dilema začíná – jít dál? – je to vůbec tady? -nezavřeli to už mezitím? V záchvatu paniky uvidíte v levém rohu dveře, nad něma nápis restaurace a kousek vedle štít na zdi prostějovské pivo. Dilema se zůžilo na – mají otevřeno?

Měli a mají. Pivovarská restaurace je poměrně rozlehlé místo. Najdete tady saloon jak z divokého západu, vzadu vás čeká selská jizba, po cestě jsem zahlédl ještě oddělený salonek. Pro každého něco. Na interiéru je poznat že podnik už nějaký rok funguje a potřeboval by už trochu resuscitovat.

V nabídce je až pět druhů piva a ta se průběžně mění. Já ochutnal s grepovou příchutí, což je spíše dámská záležitost. Nebylo nějak přehnaně sladké, spíš jen opravdu dochucené grepem. Žádná limonáda s pivem ze Zlatopramenu. Pak jsem vyzkoušel polotmavý speciál 16%, který byl opravdu pitný a s podivem lehký se kterým by se dala strávit nějaká ta hodinka. 🙂 Ale maximálně tak dvě, toho alkoholu je v ní opravdu hodně a nalačno je to cítit už po jednom pivě. A pokud vás přepadne hlad nebude si problém vybrat z jídelního lístku něco z zakousnutí.

Není to žádné snobské místo jako například Pivovar Riegrovka v Olomouci kde čekáte na pivo půl hodiny, protože ta slečna co ji na to najali umí vzít jen jednu objednávku. A tak vás to po chvilce přetane bavit a jdete dál. Tady byla obsluha milá a pohotová. Celkově je tohle místo takové pohodové, lidové a lehce zapomenete na marasmus, co vás možná čeká tam venku a že vám jede také někdy vlak domů.

U krále Ječmínka, Újezd č.4, Prostějov