Vojtěch Svozil – letec tělem i duší z hané

Zdroj: J. Rajlich: Cheb

Se narodil 24,4.1894 v Příkazích  v hanácké vsi v okr. Olomouc Začínal v rakousko-uherské armádě jako letecký mechanik v říjnu 1914 u Fliku 7. Svůj pilotní diplom FAJ-Rakousko č. 503 získal 14,11,1916. Po dokončení výcviku bojoval nejprve u Flik 20 a od ledna 1918  u Flik 10 obojí na ruské frontě, v posledním válečném roce byl přeložen na italskou frontu. zde v pásmu od května 1918 u Artillerieflieger-Lehrkompagnie jako pilot pomáhal při leteckém výcviku dělostřeleckých pozorovatelů.

Po zhroucení fronty odletěl na svém Phönixu C.I směrem k domovu – při prvním mezipřistání dotankoval benzin v Běláku (Villach), při druhémv Celovci (Klagenfurt), alepři třetím, ve Štýrském Hradci (Gratz) již palivo nesehnal a letadlo mu zabavili.

 Po návratu domů vstoupil do Leteckého sboru. Do Chebu přišel v září 1919 ještě jako pilot 4. letecké setniny Voisinů. Po jejím přemístění do Nitry zde zůstalů a na následujících třináct roků spojil svůj živots učilištěm, které několikrát změnilo název, nikoli však náplň své činnosti: cvičit nové piloty a pozorovatele pro rozrůstající se čs. letectvo . Jako učitel létání působil v Chebu a posléze po přesunu učiliště i v Prostějově. Odkud  pak v roce 1933 přešel na funkci šéfpilota cvičné letky olomouckého Leteckého pluku 2. Za své dlouholeté zásluhy byl také on v únoru 1938 mimořádně povýšen na poručíka letectva. 

Po skončení války a německé okupace sloužil znovu v Olomouci – nejprve jako zástupce velitele zdejší technické letky, pak jako vedlitel letištní správy a nakonec jako důstojník a velitel letové kontrol.

A navzdory jeho již pokročilému věku i nedále létal, byť převážně už jen na strojích lehčích kategorií  jako byl C-8 (Piper P-4 Grasshopper) nebo C-6 (Bücker Bü 181  Bestmann). Do penze odešel ve svých 59 letech v květnu 1953 v hodnosti posplukovníka letectva. 

Zemřel 13.1.1963 v Příkazích.

Odkaz na archív příspěvků zde

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..