Když navštívíte uničovský hřbitov, najdete tu mnoho udržovaných náhrobků německého živlu. Mezi nimi je i krásný litinový náhrobek. Neumím německy a vždy mě zajímalo co je tam napsáno a kdo pod ním leží. Přepsal jsem to a přeložil strejdou Googlem. Vyklubal se z toho celkem známá osobnost, která má i odkaz na wikipedii..

Zde odpočívá Julius Bradatschek, klempíř a elektrotechnik, poslanec zemského sněmu, hospodářské komory, člen výboru obce, místopředseda Moravské zemské obchodní rady, předseda německé družstevní zákazky pro severní Moravu, předseda německé podpory obchodu spolek „Svépomoc“ pro Moravu a čestný člen živnostenských spolků Moravsko-Neustadt a Neutitschein atd. atd.


narozen 30. března 1849
zemřel 14. ledna 1909.


Teď je to předtucha! Silná ruka je kladivo, pero spadlo. Smutný osud by si tě nepřál.
Statečný bojovník a přítel, který si pochutnává na plodech, které vaše postavení dozrálo díky vašemu namáhavému snažení. Opustil jsi nás nečekaně, ale odešel jsi ze života jako hrdina. ty věnce. které zakrývají tvou pohřební mohylu, jsou němými svědky velkého přátelství,
Zdravím, kdo tě následuje daleko, V míru, unavený bojovníku, německá země

__ Moc ji miluješ, ať je to pro tebe snadné!
Spíše jeho paměť!

Julius Bradatschek (30. března 1849 Uničov – 14. ledna 1909 Uničov) byl rakouský podnikatel a politik německé národnosti z Moravy; poslanec Moravského zemského sněmu.
 
Narodil se roku 1849 jako syn uničovského klempířského mistra Antona Bradatscheka (v matrice otec uveden jako Anton Bradaček). Sám působil coby klempířský mistr v Uničově. Patřil mezi vůdce německého živnostenstva na Moravě. Byl klempířským mistrem. Byl místopředsedou zemské živnostenské rady.

Počátkem 20. století se zapojil i do vysoké politiky. V zemských volbách roku 1906 byl zvolen na Moravský zemský sněm, za kurii obchodních a živnostenských komor, obvod Olomouc. Poslancem byl do své smrti roku 1909. Na sněmu ho potom nahradil Hermann Brass. V roce 1906 se uvádí jako všeněmecký kandidát. Šlo o Freialldeutsche Partei (Svobodná všeněmecká strana, později oficiálně Deutschradikale Partei neboli Německá radikální strana).

Zemřel v lednu 1909. Spáchal v Uničově sebevraždu zastřelením. Důvodem měla být nezhojitelná nervosa. Tisk uvádí, že jeho klempířský závod v poslední době neprosperoval.
                                                                          zdroj: https://cs.wikipedia.org/
Sebevražda poslance. Národní politika. Leden 1909, roč. 27, čís. 20, s. 5. 

a originál:

Hier ruhet Julius Bradatschek, Spenglermeister und Elektrotechniker, Landtagsabgeordneter, Handelskammerrat, Gemeindeausschus-Mitglied, Vizepräsident des mährischen Landesgewerberates, Obmann bes deutschen genossenschafts-Verbannes für Nordmähren, Obmann des deutschen Gewerbebeunter-stützungsvereines „Selbsthilfe“ für Mähren und Ehrenmitglied der Gewerbevereine Mähr.-Neustadt und Neutitschein etc. etc.


geboren den 30. März 1849,
gestorben den 14. Jänner 1909.


Nun ist´s vorbel! Der kräftigen Hand ist der Hammer, ist die Feder entsunken.
Ein trauriges Geschick hatt es nicht gewollt, dass Du.
Wackerer Kämpler und Freund, die Früchte geniesest, die deinem Stande durch dein mühevolles Streben heran reiften. Du bist von uns gegangen plötzlich unverhofft, doch sehled´st Du wie ein Held vom Leben. Die Kränze. die deinen Grabes-Hügel decken, sind stumme Zeugen trener Freundschaft,
tze Grüse die Dir in die weiten Fernen folgen, in Frieden müder Kämpfer, die Deutsch Erde __ Du so heis gellebt, sie möge leicht Dir werden!
Eher seinen Andenken!

uničovský hřbitov