autor: Jiří Klůc – historik a publicista

Ve věku nedožitých 102 let zemřel Jiří Mráz, pozapomenutý československý příslušník RAF (Britského královského letectva)

Skoro nikdo o něm nevěděl, žil v ústranní a zapomenutý ve Spojených státech. Vyhledat jej bylo těžší než jsem si myslel, ale povedlo se. Jen před pár dny jsem jej navstívil ve státu Connecticut, kde tehdy bydlel. Pracoval jsem na zpracování jeho příběhu a měl v plánu jej zveřejnit v nejbližších týdnech. Bohužel tak musím učinit dříve, protože Jiří Mráz v úterý 20. února zemřel.

Narodil se narodil ve východočeské Chocni 23. března 1922. Jeho tatínkem byl konstruktér a podnikatel Jaroslav Mráz, ve třicátých letech zakladatel a spolumajitel letecké továrny Beneš-Mráz, vyrábějící sportovní letadla. Do školy chodil v Chocni, Vysokém Mýtu či Pardubicích, ale než stihl odmaturovat, bylo Česko-Slovensko v březnu 1939 okupováno nacisty. Krátce poté se mu podařilo vlakem díky otci utéct z okupovaného protektorátu do Anglie. Zde si pak dokončil vzdělání, nastoupil na univerzitu, pracoval v továrně na letecký průmysl, ale on chtěl dělat něco jiného – bojovat. Jeho dlouhodobým snem bylo sloužit u RAF – britského královského letectva.

Do československé zahraniční armády byl odveden počátkem srpna 1943 a ihned vzápětí byl přijat do RAF. Touha stát se pilotem kvůli problémům se zrakem se mu nesplnila, mohl alespoň sloužit u pozemního personálu. Krátce sloužil u 310. stíhací perutě, ale u československých perutí neměl dle svých slov velkou šanci na kariérní postup, a tak byl přemístěn k No. 130 (Reconnaissance) Wing RAF. Jiří Mráz sloužil u jednotky vybavené slavnými Spitfiry, které měly místo zbraní fotografické přístroje pro průzkum. Později byly je vyměnily americké P-51 Mustangy. Mráz byl nasazen na několika letištích na území západní Evropy ve Francii či Holandsku, než byl v březnu 1945 povolán zpět do Anglie, aby nastoupil do důstojnické školy a meteorologického kurzu RAF. Kurz ukončil dva dny po kapitulaci Německa v květnu 1945.

Následně se vrátil zpět do Československa, demobilizoval, shledal se svou rodinou. Pro Mrázovi to byly těžké časy, přišli o majetek a co jim neskonfiskovali hned po válce, zabavili po únoru 1948 komunisté. Jiří Mráz se mezitím oženil, krátce bydlel v Hrádku nad Nisou, než si našel práci v Bratislavě – jenže i tam je z bytu úředně vystěhovali. Další roky pak bydlel v Chomutově a Ostrově nad Ohří v západních Čechách – zde působil v tamní škodovce vyrábějící trolejbusy. Univerzitně vzdělaný důstojník RAF si jistě představoval po válce jiný život.

V roce 1967 se mu podařilo s rodinou vycestovat na vízum do Švýcarska, odkud později emigrovali do USA a usadili se zde natrvalo. Žil v New Yorku a našel si práci jako inženýr, později bydlel v New Hampsire a naposledy ve státu Connecticut, aby byl blíže své rodině.

Jiří, který v USA začal používat jméno George, byl vášnivým fotografem, miloval technologie a ještě dlouho po svých 90. narozeninách používal Iphone i Ipad. Aktivně mluvil krásnou češtinou a já jsem moc vděčný, že jsem měl tu čest mu osobně poděkovat, že bojoval i za mou svobodu. Bude nám všem moc chybět.

Čest jeho památce 🖤🖤🇨🇿

P.S.: prosím média a ostatní oficiální kanály, pokud budete psát své vlastní příspěvky, prosím úvádějte zdroj informací a fotografií.