text +foto Vladimír Kraus
Janov (Jonsdorf) nad Hřenskem patří i dnes k větším obcím regionu.
Místopis zde r. 1929 uvádí 244 čísel popisných a 998 obyvatel, z toho 983 Němců. Žili zde hlavně plavci a voraři.

Dnes je domů zhruba stejně (mnohé jsou ovšem nově vystavěné chaty), počet trvale bydlících asi třetina.

Janov tedy nebyl po r. 1945 tak těžce postižen jako jiné obce v pohraničí.

Není zde kostel, jen kaple sv. Jana Křtitele a také větrný mlýn, zachráněný z ruiny v šedesátých letech, je zde také dochováno dost původní vesnické architektury i některé honosnější vily.

Janovský hřbitov slouží svému účelu i dnes, jeho zadní část s původními hroby německých obyvatel je poněkud zanedbaná, ale k jejímu vyloženému ničení jako třeba v nedaleké Růžové nebo jinde zde nedošlo. Pomník padlým v 1. světové válce je zcela netypický altánek-gloriet, který nedávno prošel obnovou.
Opomíjená zajímavost v okolí jsou staré kamenné mosty, a to jak na Janovském potoce (ústí do Suché
Kamenice necelý kilometr od Labe), na potoce (název?) pramenícím u Nového Světa a na Kachním potoce směrem k Labské Stráni.
V lokalitě zvané V Dolině (viz mapy.cz) je horní most z r. 1876 (bohužel se rozpadá), kousek pod ním most z r. 1899, v údolí Janovského potoka vedla asi předchůdkyně dnešní silnice od Růžové, jsou zde zarostlé patky již neexistujícího mostu, dokonce i s patníkem.
Na Kachním potoce jsou tři mostky, foto ukazuje dolní z r. 1847.
Tyto stavby by potřebovaly opravy a údržbu, přes některé již žádné používané cesty nevedou, ale doufejme, že snad nebudou ponechány svému osudu.
U Janovského potoka jsou také k vidění ochranné kamenné zdi (agrární terasy), které bránily půdní erozi ze svahů.
Bohužel zatím se investovalo jen do nové rozhledny nad Růžovou, která stojí na místě odkud je rozhled tak jako tak. Prý dokonce dostala nějakou cenu.
Napsat komentář