Richard Sable in the Army Air Force

S těžkým srdcem sdílíme smrt našeho dobrého přítele seržanta Richarda Sabla, veterána druhé světové války, který strávil 11 měsíců jako válečný vězeň v nacistickém Německu. Bylo mu 95.

Sable sloužil v 452 bombové skupině, 8 letectvo, jako střelec věže na palubě letounu B-17 Flying Fortress. Na své 8. misi 12 května 1944 bylo jeho letadlo „Princess Pat“ zasaženo německými stíhačkami a flakem při bombardování nad Československem. “ Museli jsme opustit letadlo, protože hořelo, “ připomněl. “ Nikdy v životě jsem neskákal padákem, ale tentokrát ano.“

  B-17 a  Richard Sable se svojí posádkou. Seržant Sable je třetí zleva v zadní řadě.

Poté, co vyskočil nad nepřátelským územím, Sable  byl  zajat Němci a přijat jako válečný zajatec. Strávil 11 měsíců jako „host Třetí říše“, uvězněn s kolegy letci na Stalag Luft IV. Zatímco nebyl během zajetí zneužíván ani mučen, podmínky nebyly zdaleka ideální. Pevné jídlo bylo vzácné a zima byla mizerně studená. Po téměř roce v zajetí byli Sable a jeho kolegové zajatci osvobozeni britskou armádou v dubnu 1945.

B-17G-20-DL ,  Výrobce: Douglas,  Přezdívka: „Princess Pat“ Princezen Pat létalo za války více, dokonce byl takhle pojmenován jeden B-24 Liberator. Tato měla značení 42-37947.Dodána v Denveru 23/10/43; Walla Walla 9/11/43; Přiřazeno 729. BS / 452. BG (Q) RAF Deopham Green 4/1/44; Chybí v akci Brux 12/5/44 s Brucem Davisem, spolu-pilot: Truman Manning, navigátor: Dave Foust, Bombardier: John Sundborg, letecký technik / střelec z hlavní věže: Arthur Mills, rádio Operátor: Dick Jeffries, střelec z revolverové koule: Dick (Richard) Sable, Pásový střelec: Dewey Brawley, Pásový střelec: Bill Woodruff, Ocasní střelec: Don Conniff (10 válečných zajatců); nepřátelské letadlo, havarovalo v Dachsbergu, pět mil severně od Aschaffenburgu, Ger. Zpráva o chybějící letecké posádce 4816. PRINCESS PAT. 
452. bombardovací skupina létala od ledna 1944 z Deopham Green, Norfolk, z letounu B-17. Letové posádky zasáhly strategické cíle v Německu, ale po D-Day také podporovaly pohyb pozemních sil v celé Evropě. Dne 6. června 1944 skupina bombardovala pobřežní obranu před přistáním výsadku. 452. skupina byla vyznamenána Distinguished Unit Citation za bombardování stíhací základny proudových letadel v Kaltenkirchenu v severním Německu 7. dubna 1945, pod silným tlakem nepřátelských stíhaček a protiletadlových složek.

 Sablovy vzpomínky na život v zajetí v nacistickém Německu během druhé světové války jsou opravdu neuvěřitelné a bylo mi ctí s ním rozhovor, aby si uchoval své vzpomínky pro budoucí generace. Kromě jeho videorozhovoru jsme hrdí na to, že můžeme zachovat jeho příběh v  Traveling Museum of WWII pomocí artefaktů, které věnoval, včetně medailí, náplastí a dopisů, které napsal ze své doby jako zajatce na Stalag Luft IV.

Odpočívejte v pokoji, seržante Sable. Nikdy nezapomeneme na vaši službu, oběť a přátelství. Nemá žádnou přeživší rodinu a zítra se zúčastníme jeho pohřbu, abychom mu vzdali úctu.

© WWII Veterans History Project