Když jste byl sedlák na konci 19. století a chtělo se vám podnikat i přes zimu, byla jednou z možností jak možná zbohatnout otevřít si vlastní důl. Stačilo k tomu „málo“. Mít a vědět co chci těžit a samozřejmě mít kapitál, know-how a vyhlédnuté místo.

Na přelomu 19 a 20. století bylo populární těžit břidlici. Většina se spotřebovala na výrobu nehořlavé střešní krytiny. Důvody rozmachu těžby byl nejen nedostatek práce přes zimu, ale i patent císařovny Marie Terezie o „nehořlavosti střešní krytiny“. Jedna z možností jak ušetřit a nepoužívat drahé pálené tašky byla krytina z břidlice. Hodně ložisek břidlice potkáte na severní Moravě. Někde kvůli tomu vznikaly i celé vesnice. viz odkaz na Hutov u Jiříkova na Sovinecku. Více na: Historie Hutova (Hutdorfel) a rodiny Latzelů

Tady na odersku jelikož je méně kvalitní, byla štípaná na tloušťku 8 mm. Jinde mohla být myslím kolem 6 mm. Doba a práce to byla těžká. Horníci dělali ve dvanáctihodinových směnách, šest dnů v týdnu, v zimě a jelikož chodili brzy ráno a vraceli se až večer domů, neviděli slunce třeba celý týden.

Na konci 19. století je v záznamech slezského průmyslu evidováno 52 činných závodů zabývajících se těžbou a zpracováním břidlice. V části Nový Svět nedaleko městečka Odry, ve které se nachází také Flascharův důl je evidováno 7 zaniklých důlních děl po těžbě břidlice. Prvotní těžbu v oblasti začal pravděpodobně obchodník a pozdější majitel kamenolomu Gustav Mauler. Přes další majitele a investory se dostal důl do vlastnictví JUDr. Karla Flaschara , který důl kupuje, rozšiřuje jej a modernizuje. Johanna Fadle, bývalého vlastníka dolu jmenuje svým zástupcem.

JUDr. Karel Flaschar se svou manželkou

Toto důlní dílo se skládá dnes ze dvou štol. JUDr. Karel Flaschar nechal vyrazit níže, poblíž stávajícího dolu novou, modernější štolu, která sleduje břidlicové ložisko a propojil tuto štolu s původním dolem 18 metrovým větracím komínem. Tento komín je jednou z atrakcí důlního díla dodnes. Byla rozšířena a vybavena bezpečnostními žebříky s plošinami. Kdo by přesto nezvládl tento výstup, bude odveden zřízencem nezmámo kam.. 🙂 Bude odveden do horní štoly vaším budoucím východem, kde se s ním možná znovu setkáte.

vstup z dolní štoly Hortenzie

Je trochu záhada pro normální pozemšťany, jak se mohly dvě nezávislé štoly potkat a přesně v tom místě byla vybudována tato úzká spojka(větrací komín). Provázející si nebyl také moc jist, ale prý v tom má něco společného kompas a znalosti ostravských horníků spodního dolu. Spodní „Štola Hortenzie“, což je křestní jméno manželky JUDr. Karla Flaschara. Byla hloubena profesionálnější metodou, odborníky na dolování.

foto: michalov.cz

Více se dozvíte od průvodce. Je potřeba se na prohlídku zaregistrovat. Vybaví vás slušivou helmou s barvou dle vlasního výběru, se svítilnou. Jelikož tento rok toho ještě moc nenapršelo, nebyly při naší prohlídce nutné gumáčky k zapůjčení tamtéž.

vstup do horní štoly, foto michalov.cz

Návštěva rozhodně stojí za to… a i když průvodce chodí v krátkém rukávku, vemte si něco na sebe, aby jste přežili 90 min. v 8° Celsia.

plán dolu

A pokud Vás přepadne po exkurzi hlad jako mě, moc slušných možností dole ve městě nemáte. Malé občersvení plus WC máte na vrátnici dolu. My jsme vyzkoušeli zahrádku restaurace mezi paneláky Flora se smíšenými pocity, ale možná za to může jen špatný den nebo špatná rada místního.

květen 2022

některé fotogragfie a části textu byly neomaleně ukradeny z webu https://www.flascharuvdul.cz/