Zdroj: Zastavení v kraji

Zbyl kříž u silnice, zídka, základy správní budovy, zarostlé schody ve svahu, několik ovocných stromů, studna a na potoce zbytky betonových konstrukcí navádějících vodu na pilu, než se stala parní pilou.

Zaniklá obec Kyjanice a Schwarzův kříž. Nyní zaniklá osada Kyjanice ležela pod Kyjanickým kopcem při komunikaci z Velkého Újezda do Kozlova. K roku 1919 měla samota čtyři domy s 62 obyvateli, byl zde hostinec, obchod a krátce i německá škola. Dnes tu už téměř nic nenajdeme.

Kyjanický mlýn o dvou složeních (na mouku a na proso) prodala vrchnost v roce 1741 mlynáři, přičemž mu i nadále přispívala na opravy. Později byla ke mlýnu přistavěna pila a nadále se zde vyráběla prosná kaše a navíc šindel na pokrytí střech. Pilu i mlýn vlastnila rodina Schwarzova až do roku 1892, kdy objekt od Františka Schwarze koupil Franz Losert z Čermné na Moravě, který vše zařídil na parní pohon a dokonce založil i pobočku v Hranicích. Po jeho smrti (1915) vedl podnik syn František, po roce 1922 pak nejmladší syn Otto. V roce 1949 provoz zanikl, zařízení bylo demontováno a údajně odvezeno na Slovensko.

V roce 1965, v době kdy se opravovala silnice na Potštát, byly objekty zbourány. Zůstala jen správní budova – bývalé sídlo majitele, před kterou byl přemístěn kamenný kříž a hoblovací hala na druhé straně silnice. Správní budova nějakou dobu sloužila pro ubytování lesních dělníků, po roce 1969 ji zabrali sovětští vojáci a užívali ji sovětští důstojníci s rodinami.

Po jejich odchodu byla budova stržena a na jejím místě byla postavena jiná pro potřeby Vojenských lesů a statků Lipník nad Bečvou, za krátko však (1996) byla zapálena a shořela.

Kyjaničtí němečtí obyvatelé v roce 1911 uspořádali sbírku na postavení sochy císaře Josefa II. Socha byla skutečně postavena, a to před okny obytné části Losertovy pily.

V roce 1922 poté, kdy místní odmítli sochu – symbol právě zaniklé monarchie – odstranit, demontovali ji četníci a její části složili ve stodole. Tento incident byl důvodem k dalším národnostním nepokojům, jimiž se Kyjanice stala známou. Poslední stavení zaniklo na konci 20. století.

Kříž, zvaný Schwarzův, stojí dosud u silnice, Kristus bez hlavy.

Celou fotogalerii najdete zde: