zdroj: facebook, Fulnek – Proměna města

,, 28. června 1912 byla v Aspernu věnována velká pozornost pěkné scéně, která se stala před startem Oberleutnanta von Blaschkeho. Blaschke včera odstartoval potřetí, aby dosáhl výškového rekordu. Tentokrát s ním jako cestující šla jeho nevěsta Fräulein von Csakay.

Když letadlo opustilo hangár, bylo nemožné si nevšimnout cectujícího v bílé vlněné čepice, obrovských tmavých automobilových brýlí a trochu svetru. Byla to nevěsta pilota.

Samotný pilot za ní vylezl venku. Vrtule se už mocně otáčela, letadlo bylo drženo tuctem mužů a viditelně vibrovalo.V tu chvíli se dáma uklonila svému ženichovi. On se otočil a dal jí dlouhý polibek. Potom si omotal ruku a lidé stojící u předních křídel se vrhli na podlahu – a letoun se dal do pohybu! 

O deset sekund později Lohner-Daimler vzlétá. Stále více se letadlo zvedá, označuje široký kruh a šroubuje se do spirál stále výš a výš. Dosáhne 2400 metrů.

   Fräulein von Csakay vypadá po přistání téměř omráčená. „Bylo to úžasné,“ řekla nakonec. A k jejímu ženichovi: „Ale já jsem se správně orientoval, že?“ S úsměvem bylo potvrzeno. A dodal: „Kvůli mlze jsme nemohli vystoupit do větší výšky.“

„Csákay“ bylo jméno letadla, ve kterém Blaschke vytvořil výškový rekord 29. Června 1912 ve Strasshofu u Vídně (4360 metrů).

V Rakousku bylo do roku 1914 dosaženo 28 světových rekordů v leteckém průmyslu (nejvíce bylo dosaženo dříve, v letech 1911 a 1912). Záznamy se týkaly rychlosti, nadmořské výšky, doby trvání a vzdálenosti, přičemž mnoho zá-znamů bylo rozděleno do samostatných klasifikací pro jednoho, dva a tři cestující. Většinu záznamů vytvořil Hienrich Bier; Peter Mandelli; Philipp Ritter von Blaschke a  Ernst von Losl.

Rytíř Phillip Blaschke von Zwornikkirchen (*1880-1939) byl kapitánem rakousko-uherského letectva ve Velké válce. Byl prvním válečným velitelem letecké setniny FLIK11, která operovala na území Polska.

Když měla být polská pevnost Přemyšl vydána Rusům, pokusil se kapitán Blaschke uprchnout létajícím balónem. Bohužel se jeho plán nezdařil a byl zajat.

Po repatriaci z ruského zajetí působil na sklonku války v setnině FLIK 27.

Rytíř Phillip Blaschke měl domovskou příslušnost ve Fulneku a zemřel při autonehodě 1938

Více o dalším útěkáři z Přemyšlova na Julius Nimmerrichter – balonista na útěku