Střípky historie obcí v sudetech se jen obtížně hledají v prázdnotě vysídlení původního obyvatelstva. Pokud tam někdo nezůstal nebo nenašla se nějaká dobrá duše co přechovávala dokumenty,a tak i když byla obec dosídlena a funguje dodnes prakticky nic o ní nemusíme vědět. Jednou z těchto obcí je vesnička s krásným názvem Křišťanovice v bývalém okrese Moravský Beroun. Narozdíl od obce přes cestu Rejchartice, po té zůstaly jen dva domy a web posledního žijícího pamětníka, Křišťanovice žijí dál.

Při hledání na inetu toho moc o Křišťanovicích nenajdete. Na mě tam vyskočila informace o popraveném gestapákovi v rámci poválečného retribučního soudnictví. Což byla taková zrychlená spravedlnost s vypořádáním se s zrádci a dalšími skvrnami společnosti, které se tady vyskytly během okupace.

Byla by to velká náhoda kdyby jeden z prvních domů co mě zaujal v Křišťanovicích, byl rodiny König.

Mezi nimi byl i Rudolf König. Narodil se 4.10.1911 v Křišťanovicích č.45. Rudolfovi t.č. hospodský v Reisendorfu a Anně rozené Mahr, švadleně jako jedno z pěti dětí. Narodil se jako třetí dítě svých rodičů. Jeho prvorozené sestry zemřely, a sice Gertruda jako jednoroční dítě, Anna provdaná za soukromého úředníka Alfreda Thiela v Bruntále po porodu svého druhého dítěte. Švagr byl v létě 1945 i s dětmi odsunut do Rakouska. Další sourozenci jsou Jan, nar. 1914, byl samostatný instalatér ve Dvorcích na Mor., po válce v anglickém zajetí v Německu. Sestra Gertruda, nar. 1920, byla provdána za sedláře Rudolfa Langra ve Dvorcích, který byl po válce v Německu propuštěn z ruského zajetí jako invalida. Nejmladší sestra Aloisie, nar. 1926, byla odsunuta v srpnu 1946 s rodiči a sestrou Gertrudou do Německa. Všichni posléze bydleli přechodně v Porýní v americkém okup. pásmu.

zdroj myheritage.com

Rodina byla německé národnosti a tak Rudolf navštěvoval německé školy. Otec provozoval v nájmu živnost hostinskou. Od r.1917 do r.1923 navštěvoval Rudolf šest tříd něm.obec. školy v Křišťanovicích, z ní přešel do 1. třídy něm. měšťanské školy ve Dvorcích, vzdálených pěšky asi hodinu cesty. Na jaře 1924 převzal otec do nájmu hostinec svého bratra Eduarda v Trhavicích, kam též s rodinou přesídlil. Druhou a třetí třídu měšťanky vychodil již v Městě Libavé.

Rodina žila ve skromných poměrech a byla následkem všeobecné krize často v nouzi, matka musela jako dámská krejčová přivydělávati. Matka chtěla, aby studoval na kněze, jelikož toto studium bývalo bezplatné. On však odmítl.

Proto nastoupil dne 15.7.1926 místo učně v obchodě koloniálním železářským a stavebním zbožím p. Adolfa Černého na Svatém Kopečku. – „Černý byl kamarádem mého otce z aktivní služby v rakouské armádě. Choval se ke mně téměř otcovsky a jeho tří synové byli mými dobrými kamarády. Zde jsem se též naučil česky a absolvoval jsem úspěšně českou dvouletou pokračovací školu živnostenskou.“

Kolem roku 1908 púvodní usedlost čp. 68 na Sv. Kopečku zakoupil obchodník Adolf Černý a na jejím místě nechal postavit patrovou stavbu, v níž žil s rodinou a provozoval obchod se smíšeným zbožím. Tento dům stojí dodnes.

Vojenskou službu nastoupil v r.1932 u děl.pl.152 v Olomouci. Po všeobecném a pěším výcviku byl určen velitelem baterie do poddůstojnické školy, po jejímž absolvování se vrátil k baterii jako svobodník. Po ostrostřelbě v Malackách v létě 1934 byl povýšen s ostatními poddůstojníky české náročnosti na desátníka. Po skončení 18-ti měsíční prezenční služby zůstal na vojně dále jako délesloužící poddůstojník a byl povýšen na četaře. V r.1934 absolvoval 3 měsíční zdokonalovací kurz pro dsl. poddůstojníky všeho dělostřelectva v Olomouci. Po návratu k baterii jsem vedl výcvik nováčků jak v obsluze světlometů a tak i protiletadlových naslouchacích přístrojů. V roce 1936? se účastnil s cvičnou baterií protiletadlového pluku – ostré střelby v Jugoslávii v Boce kotorské jako naslouchač.

Myslíte si , že by taková země jako Československo, nemohla mít vojenskou leteckou námořní jednotku?  V třicátých letech minulého století jste ji mohli vidět v Boce Kotorské, tehdejší Jugoslávie. Tvořili ji dva důstojníci, dvanáct poddůstojníků a měla čtyři hydroplány. Byly to letadla značky Aero A-29, později od roku 1936 to byly Š-328 z továrny Letov. Létalo s vlečným terčem souběžně s pláží. Na břehu číhalo čs. protiletadlové dělostřelectvo a pro toto cvičení byl vybrán i náš četař Rudolf König.
Více o Jugoslávii zde a nebo tady.
Rudolf König v četařské uniformě čs.armády, zdroj: myheritage.com

Pravděpodobně v březnu 1936 byl určen jako velitel transportu 110 mužů, vesměs něm, národnosti, kteří byli odeslání na Podkarpatskou Rus. Zde měla být u města Rachova zřízena střelnice protiletadlového dělostřelectva. S tím souvisela též stavba horské silnice a pomocných letišť. Pracovní mužstvo se skládalo ze členů všech protiletadlových a ženijních pluků. Prací za obtížných podmínek a nouzovým ubytováním onemocněla velká část mužstva, sám byl také 14 dní v léčení v Užhorodě. Po léčení jsem byl přidělen techn. správě tábora. Před vánocemi 1936 převzal funkci rotmistra a měl na starosti nákupy materiálu a vedl správu tábora. V té době měl již podanou žádost o přijetí k finanční stráží.
V létě 1935 byl do čs. vlády povolán min. Zajíček za něm. křest. stranu sociální. Intervencí faráře mé rodné obce u jmen. ministra byla má žádost vyřízena v tom smyslu, že od MNO dotaz, zda souhlasím s nástupem služby u státní policie. Návrh přijal a byl v září 1937 pozván k psychotechnické zkoušce k polic. ředitelství v Brně, kterou složil s úspěchem, vrátil se do Rachova, kde sloužil do vánoc 1937. Byl i členem plachtařského odboru MLL v Olomouci
Dne 31.1. 1938 nastoupil do policejní školy v Brně.V létě roku 1939 se po všeobecné výzvě a různých patáliích dostavil na Oberlandrát a přihlásil se jako Němec. Získal tím říšskou státní příslušnost a stal se členem NSDAP. U české kriminální policie setrval do 31.3.1940, kdy na vlastní žádost vstoupil jako kriminální zaměstnanec do služeb GESTAPA. Zprvu sloužil na stálé službě a jako tlumočník. Nějakou dobu zajišťoval chod kuchyně pro vězně. V srpnu 1940 byl zařazen do „výkonu“. Jak sám uvádí, s ohledem na svou českou manželku, nechtěl zasahovat proti Čechům a proto si vyprosil zařazení do III. kontrarozvědného oddělení, kde předpokládal práci proti cizím agentům. Po krátké stáži v kartotéce a absolvování tříměsíčního kurzu se stal úředníkem gestapa.

Jako vrchní kriminální asistent. Foto: archiv Jaroslava Čvančary
 Od prosince 1940 až do osvobození získalo Gestapo své hlavní sídlo v konfiskované budově Právnické fakulty Masarykovy univerzity na Veveří 70. Odtud byly řízeny operace proti odbojovým organizacím, které prováděly jednotlivé referáty podle předepsané náplně činnosti.


Akce Vítězslav Lepařík:

Vítězslav Lepařík je na pamětní tabuli bojovníků v Olomouci-Holici, napřed se ale uvažovalo, že tam nebude.

Účastnil se radiových her s nepřítelem spolu s Prybilem a Römerem. König byl vedoucí těchto rádiových her.

foto z archivu bezpečnostních složek, po předání našim orgánům.

Rudof König na konci války


16.4.1945 evakuoval do Jihlavy společně s radistou Paltzikem a radiostanicí. Do Moskvy odeslal depeši, že je na cestě do západních Čech. Moskva nad touto iniciativou projevila potěšení, neboť doufala v poválečnou práci vysílačky, podávající zprávy z amerického pásma. Ovšem Königova manželka Češka odmítla Československo opustit. König ve sklepě jihlavského gestapa vysílačku rozbil a dokumenty spálil. Dne 8. května 1945 se společně s ostatními členy brněnského a jihlavského gestapa oblečen v uniformu SS a doklady na jméno Rudolf Kučera přesunul do Písku, kde se vzdali americké armádě. Ta jej předala v Plzni s dalšími zajatci Rudé armádě. Zde se König sám na NKVD přihlásil jako příslušník gestapa. Vyprosil si však, aby nebyl vydán do SSSR, ale předán československým orgánům.

Byl odsouzen k trestu smrti a dne 29.1.1947 popraven v Brně, retrib. tr. činy §§ 1; 2; 3/1; 7/1,3 r. d.

Ve fotogalerii zde najdete výpovědi Rudolfa Königa k mnoha případům vyšetřování agentů většinou parašutistů. Mnoho jmen, příhod, radiových her… Nejzajímavější je jeho vlastní dlouhá výpověď, která je až za rozsudkem a omlouvám se některé stránky se pomíchaly strejdou googlem, ale podle čísel spisu se dají dohledat.

Poválečné soudní procesy se zadrženými příslušníky Gestapa, které probíhaly v letech 1945–1948 před Mimořádným lidovým soudem v Brně, kde celkem 43 gestapáků bylo odsouzeno k smrti a popraveno, poslední z nich 11. února 1949. Popravy probíhaly na dvou místech – jednak na dvoře budovy německé tělocvičny na Údolní č. 3 a pak na dvoře věznice Krajského soudu trestního na Cejlu 71. Zdroj: kniha Brněnské Gestapo 1939–1945 a poválečné soudní procesy s jeho příslušníky

Zdroj: Stanislav Záhorski- bakalářská práce UK- FF „ Řídící úřadovny gestapa v Brně a její činnost“

Moravský zemský archiv v Brně, fond Mimořádný lidový soud Brrno, zn. Lsp 2/47 Rudolf König.

Archiv bezpečnostních složek v Praze, Fond 52, výslechy zadržených příslušníků gestapa

v Brně a její činnost“