Jsou místa na světě kde se čas zastavil, ne že by úplně  – jen se mu tam nějak nechce. Jakoby se tam občas ukázal chvíli to tam okukoval, zkoušel předělat a pak to tam zase rychle vzdal.

Pohled od mlýna

Jedním takovým místem je hanácký Tovačov. Zámek je takový kočkopes. Kdysi hrad postupně přestavovaný na zámek uprostřed hanácké roviny. Najdete tady snad všechny stavební styly, vždy někde něco přistavěli něco opustily a stačí dojít na první nádvoří a vidíte že tady určitě nehrozí nedostatek ubytovací kapacity. Co se asi nedostává je financí na opravu zámeckého areálu a nájemníků v pomalu rozpadajícím se předhradí.

Tovačov je vůbec takové schovaný klenot, kde vás může na každé kroku něco překvapit. Třeba takové náměstí. Pokud městem jen projíždíte nebo zaparkujete před zámkem, tak ani nepostřehnete že tady nějaké je. I mne překvapilo, když jsem ho našel. Od zámku k němu vedou dvě cesty jedna větší končící na náměstí klenbovým průchodem domu a druhá, kterou kterou lehce přehlédnete. Vypadající jako vydlážděná pěšinka ústící v rohu náměstíčka. Náměstí je z části komunistické retro a z části postkomunistické, už pomalu nepoznáte rozdíly oběma „styly“. Zde poznáte že to tady čas vzdal .

Restaurace u tří králů
Cukrárna hned naproti

Což není vůbec na škodu jestli máte rádi retro pak tohle je město, které stojí za to projít. Okruh můžete začít od zámku směrem ke kostelu , dále pak kolem mlýna, pak přes most se vrátit do města, mrknou na opravený židovský hřbitov, odbočením doleva před panelákama. A pak se vrátit přes hlavní cestu najdete cestu pro pěší na už zmiňované náměstíčko. Na protější straně najdete průchody k zámku doporučuji ten menší v protějším rohu. Dostanete se zpátky před zámek. Pokud vám vyhládlo podpořte místní návštěvou místních podniků. A to restauraci Hotelu u Tří králů, který vypadá vevnitř daleko lépe než z venku. Nejedli jsme tam , ale obsluha byla milá a pustili nás tam i se psem. Pokud máte štěstí a chuť na něco sladkého na rohu domu u zámku najdete cukrárnu s opravdu retro výlohou a milou obsluhou.

Ulička z zámku.

Jestli vás procházka ještě neunavila, můžete projít znovu na první nádvoří neodbočovat na zámek, ale jít rovně. Najdete tam průchod pokračující mezi ploty a končící mostem přes náhon. Po levé straně najdete fotbalové hřiště a když máte štěstí i fotbalisty. V rohu za tribunou mají luxusní houpačky a při zápase hned vedle prodávají pivo a uzeniny z místní udírny.  A vůbec to není špatné  pozorovat jak místní elita bojuje třeba proti Pivínu, za hlasitého pokřikování místních fandů i ten hroznej Zubr potom chutná lépe.

michalov.cz

Pokud po fotbalu netoužíte můžete pokračovat rovně a dostanete se na křižovatku. Doprava se vrátíte zpátky ke mlýnu. A doleva  můžete pokračovat až místním rybníkům a případně dále po hrázi až do Věrovan. Ale to už je na delší pochod.